Pedagogika tańca

PEDAGOGIKA TAŃCA to program edukacji tanecznej Formatu Zero.  Nasze lekcja tańca przybliżają widzom metody pracy w teatrze tańca. Wywodząca się z niemieckiego Tanzpedagogik oraz angielskiego Modern Educational Dance polega na opracowaniu materiału pedagogicznego wprost pochodzącego, lub odnoszącego się do konkretnego spektaklu, będącego w bieżącym repertuarze zespołu.

W przypadku FO są to lekcje taneczne na podstawie spektaklu Po Krzyku, w którym nauczane są techniki niemieckiego Ausdruckstanz z okresu międzywojennego. Program obejmuje ćwiczenia Mary Wigman, a także Elementarer Tanz w opracowaniu Mai Lex. Dalsze ćwiczenia pochodzą z repertuaru Marianne Vogelsang. Stałym elementem edukacyjnym są ćwiczenia z repertuary Rudolfa Labana z jego autorskiego programu Modern Educational Dance. Wszystkie ćwiczenia i techniki, które stosujemy mają po 80 lat, stanowiąc solidne podstawy poznania historii tańca Modern.

Techniczne rozwiązania naszej edukacji  odnoszą się do Laban Based Modern Dance, będącego podstawą edukacji w Codarts University of The Arts, Rotterdam oraz Ausdruckstanz i chórów ruchowych w nauczaniu programu Laban/Bartenieff Bewegungstudien w Eurolab, w Berlinie. Wszystkie nasze lekcje odbywają się przy muzyce na żywo, wykonywanej przez kompozytorów – autorów muzyki do spektaklu, lub muzyki przez nich udostępnionej. Format Zero prowadzi także lekcje do muzyki udostępnionej przez zaprzyjaźnionych kompozytorów na podstawie udostępnienia praw autorskich.

OBECNIE W PROGRAMIE:
Szkoła Tańca Modern im. Poli Nireńskiej, lipiec 2018